Analüüsi eesmärk on vastata mingitele küsimustele. Vastavalt küsimuste tüübile võib eristada probleemianalüüse, ärianalüüse ja tehnilisi analüüse. Analüüsis esitatud küsimustele katsutakse leida vastuseid intervjuudest, kirjandusest, ajurünnakutest ja kogemustest. Projektide analüüsi jaoks toon välja mõned sobivad analüüsimeetodid. Kui põhjalikult keegi soovib need läbi mõelda, sõltub projekti keerukusest ja kliendi vajadustest.
Ärilisest küljest võib projekte analüüsida mitme nurga alt. Projekti riskide hindamiseks võiks kasutada Heptalüüsi. Turu ja firma võimaluste hindamiseks saab tarvitada SWOT-analüüsi. Projekti mõjude üldiseks analüüsiks sobib CATWOE ja projekti prioriteetide analüüsiks MoSCoW. Veelgi põhjalikumalt analüüsib eesmärke PABOK, võttes vaatluse alla ka eesmärkide reaalsuse ja tasuvuse.
Läbi ajaloo on innovatsioon olnud majanduskasvu mootor. Tihenev konkurents nõuab ettevõtetelt uusi lahendusi.
SWOT (tugevused, nõrkused, võimalused ja ohud – inglise keeles strengths, weaknesses, opportunities and threats) on analüüsimeetod, mida kasutatakse, et teha kindlaks ja kategoriseerida olulised sisemised tegurid (tugevad ja nõrgad küljed) ning välised tegurid (võimalused ja ohud).
Seda kasutatakse lihtsaks ärianalüüsiks, kui tahetakse leida tulemust, mida ettevõte püüab saavutada. Ärianalüütik uurib, millised on kaasatud inimesed ja kuidas pakutud lahendus neile mõjub.
Suurte projektide alguses tasub üle vaadata ka nende äriline külg. Väga hea juhise selleks annab meetod nimega BABOK (Business Analysis Body of Knowledge).
Tehniline analüüs on projekti teostaja jaoks otsene tegutsemisjuhend, sellest tuletatakse hiljem testimise ja kontrollimise nõuded. Analüüsis pannakse kirja protsesside etapid, neis osalejad ja tehtavad toimingud.
Projekti riskianalüüsi eesmärk on leida projekti edu takistada võivad faktorid ja vähendada nende mõju.
Iga projektiga käivad kaasas tasuvus- ja kuluanalüüs. Tasuvusanalüüsi aluseks võib võtta kuluanalüüsi ning teha sellele 2 lisa: optimistlik ja pessimistlik tasuvusanalüüs. Tasuvusanalüüsides hinnatakse, millise aja jooksul oletatavasti saavad kulutused projekti tuludega kaetud.